Montessori Materyalleri

Montessori Yatak Odaları

Montessori yatak,kendi başına hareket etme kabiliyeti kazanacak yaşa gelmiş olan çocukların kolayca erişebileceği bir yatak türüdür. Yere çok yakın olması sebebiyle çocukların rahatlıkla ulaşabildiği yataklardır. Uykusu gelen çocuğun rahatlıkla yatağa girebileceği uyandıktan sonra da yatağını toplayabileceği türde bir yatak çeşidi olan montessori yataklar,çocukların rahat edebileceği günlük yaşamı için dizayn edilmiş eşyalardır.

Montessori esas olarak bir felsefedir. İtalyan Maria Montessori tarafından geliştirilen bu felsefe, çocukların odasında rahat hareket edebilmesini,faaliyetlerini kısıtlayıcı unsurların odalarında bulunmamasını önermektedir. Bu durum,çocuğun kendi kendisine yetmesine,kendi gelişimine katkıda bulunmasına olanak sağlamaktadır. Hayata karşı sorumlulukları belli bir oranda benimsemelerine katkıda bulunmakta, bu da çocuğun özgelişimine büyük oranda yansımaktadır. 

Montessori Yatak Faydalı mıdır ?

Montessori bütünleşik bir eğitim felsefesidir. Bu eğitimde çocuk için evde kullanabileceği her bölüm bu felsefeye göre düzenlenmelidir. Çocuğunuzun en çok vakit geçireceği yer odası özellikle ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmalıdır. Yatak,giyim ve oyuncak gibi çocuğunuza ait herşey bu düzenin bir parçasıdır. Yatak ise bu felsefede ana aktörlerdendir. Peki yatak montessori yatak neden önemli? Bu felsefe açısından faydaları nelerdir ?

Güvenlik

Her anne baba çocuklarını en özel şekilde büyütmek ister. Çocuğun kullanacağı ürünlerin hem rahat hemde güvenli olması,aileler için iç rahatlatıcı unsurlardır. Montessori yataklar herşeyden önce bu yere yakın olmasından dolayı oldukça güvenlidir. Yatağın konumu zemine oldukça yakın olduğundan,çocuğunuz düşme riskine karşı oldukça korunaklıdır.

Çocuk İçin Bağımsızlık

Montessori yataklar çocuklar için oldukça güzeldir. Anne babalarına bağımlı olmadan kendileri yataklarına yatıp kalkabilmektedirler. Sorumluluklarının bilinci ile hareket etme prensibi kazanırlar. Yataklarını kendi toplama,uykusu geldiği zaman yatağına kendi gidip yatma gibi davranışlar çocuğun kendi kontrol mekanizmasını çalıştırarak gelişimine olumlu katkılar vermektedir.

Aileler için Uyku

Montessori yataklar beşik tarzı yataklarla benzerlik göstermezler. Bu sebep ile uyanan çocuk kendisinin alınmasını beklemektense,kendi yataktan çıkarak odasından vakit geçirebilir. Bu durum aileler için uykuya dönüşmektedir. Çocuğunuz için ise kendi ile vakit geçirme alışkanlığı kazanmasına.

Montessori Yatağı için Ölçüler Nasıl Olmalıdır ?

Montessori yataklarda ölçüler belirlenmesi çocuğunuzun bu temel felsefeyi benimserken rahat etmesinden geçer. İlk dikkat edilecek özellik yatağın yerden yüksek olmamasıdır. Bu özelllik ile çocuğunuz ayağa kalkmadan yatağına çıkabilir. Burada ki amaç çocuğunuz hareketlerini kısıtlayan durumlardan kaçınmaktır. Çocuğunuz yatağında ve odasında ne kadar özgürce hareket edebilirse,gelişimi ve kendi ile vakit geçirebilmesinin önüde o kadar açılmış olur. Yatak tek kişilik tercih edilmekte olup, 90*200,70*140 gibi boyutlara sahiptir.

Montessori Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuklarımız için alışveriş yaparken pek çok şeye dikkat ederiz. Özellikle sağlıklı ve güvenlikli ürünleri tercih etmeye çalışırız. Montessori yatakları da doğal malzemelerden imal edilir. Ahşap kullanılarak üretilen montessori yataklar hem sağlıklı hemde ekolojik yapıdadırlar. Burada dikkat edilecek ilk husus ahşap malzemenin sağlam yapıda olmasıdır.

Bir diğer dikkat edilecek husus ise ahşap üzerinde hernagi bir kimyasal maddenin kullanılmamış olmasıdır. Bebek ve çocuk sağlığı için organik ve ekolojik boyalar bulunmaktadır. Ürün seçiminde bu gibi durumlara dikkat etmeniz gerekmekte. Bu konular göz önüne alındığında çocuğunuz için en iyisini seçeceğinize emin olabilirsiniz. 

En Güzel Montessori Yataklar Racuun’da

Montessori felsefesinin çocuğunuza yansıtmak istiyorsanız,ona bir yatak alarak başlamalısınız. Montessori felsefesinin çocuğunuza ve sizlere getireceği rahatlıklara ve kişisel gelişimi destekleyen ürünlerine ulaşmak istiyorsanız Racuun.com’da ki montessori yatak kategorisini inceleyebilir,hoşunuza giden farklı seçeneklerden birini seçerek sepetinize ekleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR