1

Doğum Günlerinin Vazgeçilmez Eğlencesi: Pinyata

Meksika kökenli olan bu oyun doğum günlerinin vazgeçilmez eğlencelerindendir. Parti ve kutlamaların yanı sıra her yıl belli dönemlerde Meksika’da kutlanan festival ve eğlencelerde de görülür. Noel, paskalya ve doğum günleri gibi özel günlerin bir numaralı eğlence oyunudur.

Pinyata, birçok çocuğun severek oynadığı bir parti oyunudur. Son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan bir eğlenceye dönüşmüştür. Pinyata içerisinde şeker, sakız, çikolata gibi çocukların bayılarak tükettiği atıştırmalıkların konulduğu bir kukladır. Bu kukla, büyük festivallerde daha çok kil türevi malzemelerden yapılır. Küçük çaplı partilerde ise karton ve tekstil ambalajıyla kaplanır. Krapon kâğıdı gibi süslerle rengarenk bezendirilir. Genellikle küçük yaş grubundaki çocukların, doğum günü partisi gibi kutlama ve eğlencelerde kullanılmaktadır. Bazı yetişkin partilerinde de farklı içerikte, küçük ev eşyaları konularak da oynanabilir.

Pinyata Oyunu ile Unutulmaz Kutlamalar

İçine çeşitli şekerlemelerin ve oyuncakların doldurulduğu bu figürler, çocukların uzanabileceği bir yere asılır. Ardından vuruşu gerçekleştirecek çocuğun gözleri bağlanır. Daha sonra eline çok sert olmayan bir sopa verilir.  Pinyata patlatılana kadar üç vuruş yapılması istenir. Eğer üç vuruşta da pinyata patlatılamaz ise sıra bir diğer çocuğa geçer.  Pinyata patladıktan sonra ise içinden dökülen çikolata, şeker ve oyuncaklar çocuklar tarafından hızlı bir şekilde toplanır.

 Pinyata oyunu oynanırken dikkatli olunmalıdır. Her ne kadar sert olmayan bir sopa ile oynansa bile, vuruş anında bir yetişkinin bulunması önemlidir. Vuruş yapılırken diğer çocuklara gelmeyecek şekilde bir mesafe verilmelidir.  Eğer asılı olarak değil de bir yetişkin tarafından tutuluyorsa, pinyata çocukların vuruş alanı içerisinde olmalıdır.

Bir diğer pinyata modeli ise ipli modeldir. Bu model daha güvenlidir. Diğer modele göre daha az risk taşır. İçerik olarak aynı atıştırmalık ve oyuncakların konulduğu bu pinyata alttan bir sürü iple donatılır. Sadece bir doğru ip çekildiği takdirde alttaki kapaklar açılır ve içindekiler dökülür. Meri Meri ustalığıyla üretilmiş doğum günü pinyata modellerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Partilerin Olmazsa Olmaz Oyunu: Pinyata

Pinyata modelleri birçok renk ve materyalde üretilmektedir. Kız çocukları için farklı, erkek çocukları için farklı şekillerdeki pinyataları satın alabilirsiniz. Kız çocukları için prenses, unicorn, deniz kızı gibi masal kahramanları ve hayali sevimli hayvanların kullanıldığı modeller tercih edilmektedir. Erkek çocukları için ise örümcek adam, batman gibi süper kahramanların başı çektiği modeller ön plandadır. Bunlara ek olarak arabalı ve bazı bilgisayar oyun karakterleri de son dönemde oldukça popülerleşmiştir.

 Pinyata oyunuyla sevdiklerinizle keyifli vakit geçireceğiniz kutlamalara renk katabilirsiniz. Yaratıcı pinyatalar, evinizden yapabileceğiniz alışverişle sizin için hazırlansın. Dilediğiniz modeldeki pinyatayı birkaç gün içerisinde size ulaştıralım.  Profesyonel ekiplerimizce hazırlanan şık ve gösterişli pinyata ile çocuğunuza, arkadaşları ve sevdikleriyle geçirdiği unutulmaz bir doğum günü hatırası bırakacaksınız. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR