Emzik Modelleri

Emzik bebekler için olmazsa olmaz ürünlerin başında gelmektedir. Bebekler iç güdüsel olarak emme refleksi ile dünyaya gelmektedir. Bu refleks onlarda belli bir zamana kadar devam etmektedir. İlk olarak anne sütü ile beslenen bebekler emme refleksleri devam ettiğinden ötürü,yalancı meme tabir edilen emziklere oldukça ihtiyaç duymaktadırlar. Emzirilen bir bebek karnı doymuş olur. Buda onda güven duygusu oluşturduğundan,emme refleksi devam etmektedir. İlk aylarda ağızlarında ki bu refleks sebebiyle süt emmedikleri zamanlarda,pek çok zaman huzursuz olabilirler. Bu durumun önüne geçebileceğiniz ürün ise emzikler olabilir.Emzikler annelerinde bazı zamanlar kurtarıcısı olabilir. Sizlerde bebeğiniz için emziğe ihtiyaç duyuyorsanız,Racuun.com’da birbirinden farklı seçeneklere göz atabilirsiniz.

Emzik Kullanmak Faydalı Mıdır ?

Bu sorunun cevabı tam olarak “evet”dir. Bebekler doğuştan gelme olarak bir emme dürtüsüne sahiplerdir. Bu refleks annelerini emerek karınlarının doymasına,bu da onların rahatlamasına ve güven duygusu duymalarına sebebiyet verir. Emme refleksi sayesinde bebekler rahatlarlar. Mutlu oldukları için rahatlarlar ve uyku düzenleri minimum düzeyde olumsuz etkilenir. Uykudan ufak ufak uyandıkları zaman ağızlarındaki emzik sayesinde uykuları tam bölünmeden tekrar uykuya geçebilirler. Bu olumlu uyku düzeni bebeğinizin gelişimi açısından da olağanüstü etkiler gösterir.

Bu refleks belli bir zamana kadar önlenemez şekildedir. Eğer ki emzik emmeye alışamayan yada emziği olmayan bebeğiniz varsa parmağını emme alışkanlığı edinecektir. Bu durum pek olumlu değildir. Kötü bir alışkanlık olarak ileriki yaşlarına kadar devam edebilir. Bunun yerine emzik tercih edilmesi hem kötü bir alışkanlık olmayacak hem de emziği bırakmak çok daha basit olacaktır.

Emzik Kullanımın Bebeklere Faydaları

Emzik kullanımının bebekler üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi vardır. Emme iç güdüsünü yatıştırmak adına emzik kullanımında bulunabilirsiniz. Faydalarından bahsetmek gerekirse ;

  • Bebeklerin emme iç güdüsü ile doğmasından dolayı kullanılması doğrudur. Her saniye anne sütü ile beslenemeyceklerinden ötürü,diğer zamanlarda emzik kullanılması oldukça fayda getirebilir. Bu alışkanlık oluşmaması sonucunda bebek kendi parmağını emerek daha kötü ve engellenmesi zor bir alışkanlık edinecektir.
  • Emme bebeği güvende hissetirerek mutlu olmasını sağlar. Bundan ötürü sakinleşir ve uykuya daha rahat geçer. Emzik sayesinde bebekler daha sakin olmakta,doktora gittiğinizde istemediği eylemlerin daha kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlarsınız.
  • Uyku düzeni açısından emzik oldukça önemlidir. Uykuya dalışta emzik emmeleri bebeklerin daha kolay uykuya geçmesini sağlayarak gelişimine de olumlu katkılar vermektedir.
  • Ayrıca emzik bebeğinizin basit motor becerilerine de oldukça katkı verir. Uyku sırasında düşürdüğü emziğini basit el hareketleri bulması ve ağzına götürmesi onun motor becerileri için oldukça önemli gelişmelerdir.

Emzik Kullanırken Ebeveynlerin Yapmaması  Gerekenler

Her bebek yeni heyecan,yeni telaşıyla gelir. Anne ve babalar yaptıkları şeylerin doğru veya yanlış olduklarını devamlı araştırarak hareket ederler. Ona dokunurken,altını değiştirirken veya beslerken hep çok dikkatli olmaya özen gösterirler. Anne sütü ile beslendikten sonra emme güdüsü devam eden bebeklerin emzik kullanıp kullanmaması gerektiği de bunlardan biridir. Emzik kullanımı doğru zaman ve şekilde uygulandığı zaman çok yararlı bir üründür. Ancak her konuda olduğu gibi emzik konusunda da muhakkak dikkat edilmesi gereken ince detaylar mevcuttur ;

  • Anne sütü dışında emmeye devam etmek isteyen bebeklerin bazıları emziği kabul etmeme veya kolay alışamama gibi eğilimler gösterebilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken sabırla hareket edip,bir yanlışa düşmemek. Emziği çekici hale getirmek için tatlı bir takım gıda ürünlerine batırarak bebeği emziğe alıştırmak yapılabilecek en yanlış hatalardan biridir. Bu şekilde emzik emmeye alıştırılan bir bebeğin yeri geldiği zaman emziği bırakması çok zor olabilir.
  • Bebeğiniz her uyumadığında yada ağladığında bu huzursuzluğunu devamlı emzik ile  kapatmaya çalışmayınız. Bu bir şartlı davranışa dönüşebilir ve emzik için yaptığı hareketleri devamlı hale getirebilir.
  • Emziğiniz her daim temiz,hijyenik olmasına dikkat edin. Yere düşmüş veya bir yere sürünmüş emziğin bebbeğinize zarar verebileceğini unutmayın. Bu gibi durumların önüne geçmek için emzik askısı veya emzik zinciri kullanın. Yanınızda taşıyacağınız zaman emziği emzik kutusunda bulundurun. Ve bebeğinizin emziğini her ihtimale karşı sürekli dezenfekte edin.

Sizlerde bu hususlara dikkat ederek gönül rahatlığı ile bebeğiniz için emzik kullanabilirsiniz. Doğal kauçuk malzemeden sağlıklı ve tamamen onaylı bir şekilde üretilen emzik çeşitlerine Racuun.com üzerinden kolayca ulaşabilir,bebeğiniz için en iyi seçimi yaparak hızlı ve güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz.

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR